Jak oszczędzić jeszcze w tym roku? Kończy się korzystna oferta…

Nowy rok przyniesie zmiany w ofertach ubezpieczeniowych związanych z długoterminowym oszczędzaniem. Od 2016 roku będzie drożej, jeśli chcesz zabezpieczyć swoją rodzinę.

Dlatego warto zainteresować się ofertą, która kończy się wraz z 2015 rokiem. W jej ramach jeśli po 10, 20 lub 30 latach zechcesz zrezygnować z ubezpieczenia, otrzymasz wszystkie wpłacone składki. Najprościej: to co odłożysz, dostaniesz z powrotem. Od przyszłego roku prawdopodobnie będzie to możliwe, ale tylko przy wyższych składkach.

W 2016 roku pojawią się podobne, ale mniej korzystne produkty. Do końca roku można jeszcze nabyć produkt, w którym 100% wpłaconej składki jest inwestowane. Jest to rozwiązanie bardzo efektywne. Opłaty pobierane przez firmę ubezpieczeniową są na tyle niskie, że produkty stają się rentowne dla towarzystwa ubezpieczeniowego  po około 7 latach regularnego opłacania składek. To produkty długoterminowe, obarczone „karami” za wcześniejsze zerwanie umowy.

Sprzedaż tego produktu, poprzedzona jest analizą Twojej sytuacji oraz potrzeb. Celem powinno być, np. optymalne zabezpieczenie rodziny, oszczędzanie na konkretny oddalony czasowo cel, np. wesele dzieci, mieszkanie, studia dla dzieci, pieniądze na swoją prywatną emeryturę.

Jasne jest, że to nie produkt na rok czy dwa. Prędzej na 10 lat, czy 15 lat.

Możesz zapytać: A co jeśli stracę pracę?

W takich produktach są różne opcje wakacji, przerw itp. Ba, mam w ofercie do końca roku produkt, w którym można przestać opłacać składki w każdej chwili. Zobowiązanie polega na opłacie połowy składek w 10 lat. To produkt przygotowany na sytuacje losowe. Tak, żeby nikt nie stracił.

Dlaczego taka oferta dobiega końca?

Po pierwsze i to najważniejsze: klienci nie czytają co podpisują. Dlatego przypomnę: Czytaj! Zawsze czytaj co podpisujesz. Nie popełniaj tego najsłynniejszego internetowego kłamstwa “Zapoznałem się z regulaminem…”. Pamiętaj, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Po drugie na rynku było jest i będzie sporo naciągaczy i oszustów. Dlatego nie kupuj oferty u pierwszego lepszego. Toleruj tylko sprawdzonych i uczciwych. Sprawdź opinie o doradcy. Chociażby w Internecie.

Po trzecie firmy ubezpieczeniowe nie zabezpieczyły się odpowiednio przez takimi sytuacjami. Często, w sytuacjach tragicznych dla poszkodowanych, firmy nie wykazały się odpowiednią reakcją i np. nie anulowały takiej umowy oraz nie ściagały nieuczciwych sprzedawców.

Najprościej na przykładzie:

Przychodzisz do doradcy i deklarujesz chęć zainwestowania np. 10 000 zł. Nieuczciwy doradca pomija fakt, że musisz płacić te 10 000 zł rocznie przez 10 lat, a jak zrezygnujesz po roku, to kara umowna wyniesie np. 90%.

Od 2016 roku w związku z takim sprawami, regulator poszedł na rękę klientom i postanowił, że firma ubezpieczeniowa będzie mogła potrącić maksymalnie 4% aktywów zgromadzonych na polisie, niezależnie kiedy klient odstąpi od umowy. Wydawać by się mogło, że to super zmiana.

Niestety. Tak jak pisałem powyżej, standardowo firma zarabia na takim produkcie po kilku latach. Od 2016 roku, a to już zaraz, klient (ty) będzie musiał zapłacić firmie tzw. opłatę alokacyjną lub dystrybucyjną (firmy będą to różnie nazywać) w pierwszych latach. Bedzie ona na tyle wysoka, że w zasadzie w pierwszych dwóch latach klient nie będzie inwestował. Dodatkowo, będą zaszyte obowiązkowe ubezpieczenia dodatkowe, które pozwolą firmom na rentowność produktów.

W nagrodę za dotrzymanie terminu firmy deklarują zwrot tych opłat np. w 11 roku polisy, czasami nawet z jakimś zyskiem, więc w dłuższym terminie problem został w jakiś sposób ominięty.

Pytanie jednak po co?

Dokonałem kilku symulacji i choć te produkty dalej będą dobre, to będą po prostu droższe. Często będą zmuszały do wykupienia przez klienta umów dodatkowych, których dzisiaj klient by nie wykupił.

Gorąco więc polecam, skorzystaj teraz z szansy posiadania, solidnej i jednocześnie najtańszej na rynku polisy emerytalnej, bądź „darmowej” polisy na życie zabezpieczającej Twoich najbliższych np. przed koniecznością spłaty kredytu. Zostały 2 tygodnie.

Jeśli planujesz zacząć oszczędzać. Przestań o tym myśleć. Zacznij to robić. Szukasz optymalnej formy ubezpieczenia? Porozmawiajmy. Szczegóły wyjaśnię osobiście.

Najlepszy produkt jaki znam dostępny do końca roku posiada następujące parametry, oczywiście podaję te najistotniejsze:

  • Inwestowanie 100% składki
  • Możliwość przerwania płatności w dowolnym czasie trwania programu
  • Możliwość wznowienia płatności w dowolnym momencie
  • Możliwość zmian zakresu w trakcie trwania polisy
  • Brak konieczności uzupełniania wpłat przy wznowieniu polisy
  • Niski koszt ochrony – właściwy dla wieku w kolejnych latach trwania polisy
  • Relatywnie niski koszt przy odstąpieniu od umowy
  • Koszt zarządzania polisą to już od 0,6% od aktywów rocznie.

Zapraszam.